Athletic Senior Spotlight 2020!

College Signings - Spring 2020!

  • Best of Luck to All of Our 2020 Graduating Seniors!

     

    O Defusco 2           O Defusco 1     

    Olivia DeFusco will continue her lacrosse career at Ursinus College! 

     

    B Kenney 3       B Kenney 4

    Brooke Kenney signed her National Letter of Intent to continue

    her golf career at West Chester University!

    Brooke is the 1st female golfer at Kingsway to receive an athletic scholarship! 

     

    EB 1        EB 2

    Elizabeth Bennett signed her National Letter of Intent

    to continue her lacrosse career at Chestnut Hill College! 

     

     S Caraccio

    Stone Caraccio signed his National Letter of Intent to continue his

    cross country and track career at Monmouth University

    on an athletic scholarship!

     

    S Metheny

    Sara Metheny earned a scholarship to Palm Beach Atlantic University

    to continue her girls lacrosse career!

     

    MB 1     MB 2

    McKenzie Bell earned a full scholarship to continue his wrestling career at

    Rider University!

     

    SM 1     SM 2

    Stephanie Martelli earned a girls soccer scholarship to Campbell University!

     

    AP 1   AP 2   AP 3

    Allison Pierontoni signed her National Letter of Intent for a

    cross country & track scholarship to Monmouth University!

     

GIRLS LACROSSE 2020!

SOUTH JERSEY TIMES TEAM OF THE YEAR!

MEET OF CHAMPIONS 2020!

  • 4x8

    The boys 4x800 team of Ethan Bentley, Jeff Heineman,

    Kyle Rakitis, and Stone Caraccio for winning the

    New Jersey Meet of Champions!

    The incredible time of 7:47.50 did the following:

     

    It is the #1 time in the United States this year!

    It broke the indoor and outdoor school records!

    It broke the 11 year old Gloucester County and Meet of Champions record!

    It is the 3rd fastest time in South Jersey history!

    It is the 7th fastest time in state history!

    Allie Pierontoni placed 5th in the 2-mile at the

    New Jersey Meet of Champs in 10:53. She was the top South Jersey finisher! 

  • McKenzie Bell placed 2nd

    Olivia Heyer placed 5th

    Naliya Rivera placed 5th

    Dakota Morris placed 7th

    Kevin Pandorf placed 8th

     

    COACH OF THE YEAR 

     COY F. Syed

    Coach Farid Syed was named the 1st ever NJSIAA Girls Wrestling Coach of the Year!

  • Dakota Morris & McKenzie Bell Region 8 Champions!

    2nd place finishers - DJ DiPietro, Jake Gentile & Kevin Pandorf

    3rd place - Joey Miranda

     

    SWIM

    Meet of Champions results

    Olivia Smith placed 12th in the 100 Back & 16th in the 200IM

    Lyndsey Warner placed 6th in the 50 Free

    Abigail Miller placed 11th in the 100 Breast &12th in the 100 Free

    Olivia Smith, Abigail Miller, Abby Miller & Lyndsey Warner

    placed 12th in the Medley Relay

    Connor Bowen placed 15th in the 100 Free

    Rich Jaramillo placed 10th in the 100 Back

    Connor Bowen, Rich Jaramillo, Jack, Judah Weismer

    placed 22nd in the 200 Free relay & 28th in the 400 Free relay

     

    DIVE

    Colin Hickey placed 3rd

    Kelsey Tirpack placed 17th

    Natalie Mueller placed 18th

    Kai Meyers placed 22nd

     

     Cheer Comp 19-20

    CHEERLEADING

    attended their 1st competition in several years and

    placed 1st in their division and were named Grand Champions overall!

     

    WINTER TRACK

    State Group IV results

    Stone Caraccio – placed 2nd in the 1600

    Kyle Rakitis – placed 3rd in the 1600

    Ethan Bentley – placed 14th in the 1600

    Jeff Heineman – placed 9th in the 800

    Allison Pierontoni – placed 3rd in the 800, 3rd in the 1600 & 4th in the 3200

    Emily Pierontoni – placed 5th in the 3200 & 15th in the 800

    Aubrey Pierontoni – placed 11th in the 3200 & 13th in the 1600

    Allison Bobst – placed 7th in the pole vault 

  • Our BOYS WRESTLING TEAM won the District 32 team championship!

    Individual champions include: Brendan Callahan, Dakota Morris,

    Joey Miranda, Jake Gentile, McKenzie Bell, Finnegan McFadden,

    David DiPietro & Kevin Pandorf!

    Kingsway crowns eight winners to dominate District 32 nj-ne.ws/zfrPBEk

     

    GIRLS WRESTLING

    OH Regions          NR Regions

    Olivia Heyer has become the  1st EVER Girls Wrestling

    South Jersey Region Champion in school history!

    Naliya Rivera placed 3rd-  Both are advancing to States!

     

    GIRLS WINTER TRACK

    WT Girls SJ Champs      WT Girls

    The Girls Winter Track team captured the

    South Jersey Group IV Sectional Championship!

     

    Several placed in the sectional meet and are advancing to states!
    Allison Pierontoni - 1600 (1st), 800 (1st), 3200 (1st)
    Emily Pierontoni - 800 (2nd), 3200 (2nd)
    Allison Bobst - Pole Vault (2nd)
    Aubrey Pierontoni - 1600 (6th) and 3200 (4th)
    Erin Kennedy - Pole Vault (6th)

     

    Allison Pierontoni earned THREE incredible individual

    South Jersey Group IV titles in the 800, 1600, and 3200! 

    She’s only the third girl in SJ history to pull off the distance triple!

    Kingsway's Allie Pierontoni runs fastest S.J. indoor 1,600 in 3 years,

    leads pack to PRs in fast, deep SJ-4 race!!!! wp.me/p5uW7L-4ve

     

     BOYS WINTER TRACK

    SJ WT Boys

    Stone Caraccio won TWO individual South Jersey Group IV titles in the 800 and 1600!

    He now has won four South Jersey Group IV titles during his career!

    Several placed in the sectional meet and are advancing to states!
    Stone Caraccio - 1600 (1st), 800 (1st)
    Kyle Rakitis - 1600 (5th)
    Jeff Heineman - 800 (5th)
    Ethan Bentley - 1600 (6th)
    Conrad Cliver - Pole Vault (6th)
    Caraccio, Heineman, F. Campbell, E. Williams - 4x400  (2nd)

     

     SKI CLUB

    Ski Club

    The Ski Club attended their first ever trip on

    Saturday, 2/22/20 to Jack Frost Mountain.

    Thank you to Mr. Miller who organized the trip.

    The students had a great time! 

     

SOUTH JERSEY GROUP IV CHAMPS 2020!

  •  SJ GR 4

    Our BOYS WRESTLING TEAM

    captured the South Jersey Group IV Championship

    on Friday, 2/14/2020 with a win over Moorestown!

     

     

    GLOUCESTER COUNTY HALL OF FAME! 

    RJ HOF  

    Our very own ROBIN JARAMILLO

    will be inducted in the Gloucester County Sports Hall of Fame

    on March 17th at Auletto’s!

     

    UNIFIED BOWLING

    Unify Bowl 1     Unify 2

    Our Dragons Unified Bowling Team participated in the Tri County

    Conference bowling tournament and placed 3rd overall out of 10 teams!

     

     1st ANNUAL FACULTY/STUDENT BOWL

     Faculty Bowl

    1st ANNUAL FACULTY/STUDENT BOWL was held on 2/19/20 

    at Westbrook Lanes and was a great success!

    Thank you Mr. Mulligan and the bowling team for organizing!

     

    DANCE TEAM

    will be performing at the Philadelphia Wings Game

    on March 28th at 7:00pm!

    Use the link below to purchase tickets.

    This link is strictly for our Kingsway Dance Team, tickets that are purchased

    through other links will not go towards our 75 ticket goal.

    https://groupmatics.events/event/Kingswayhigh 

  •  

    WINTER TRACK

    Stone Caraccio ran a 4:15.35 in the New Balance Boys’ Mile at the Millrose Games.

    The time is a new school record, Gloucester County record, current US #10,

    and the 6th fastest time in South Jersey history!

    Below is video of his race intro... pic.twitter.com/Cg4qrpw0f4

    Kingsway's Stone Caraccio demolishes Gloucester County indoor mile record at Millrose!!!!! 

    wp.me/p5uW7L-4s4

    Sam Allen for placing 3rd (6:21.52) in the Elite Men’s Mile Racewalk at the Millrose Games.

    This race served as the USATF Men’s National Mile Racewalk Championship.

    As the only high schooler in the race, his time is the US #10 ALL-TIME high school performance! 

    pic.twitter.com/FdX9kHwPKD 

GLOUCESTER COUNTY - 2nd PLACE 2020!

  • The Boys and Girls Swim Team placed 2nd at the Gloucester County Championships!

     

    The following swimmers placed 1st in their events:

     

    Olivia Smith, Abigail Miller, Abigail Miller (11th Grade), Lyndsey Warner in the 200 Medley Relay

     

    Judah Weismer in the 200 Freestyle

     

    Olivia Smith in the 200 IM- Olivia also set the meet record in this event

     

    Gavin Miller in the 200 IM

     

    Abigail Miller (11th Grade) in the 100 Free

     

    Lyndsey Warner in the 500 Free- Lyndsey also set a team record in this event

     

    Jenna Sprigman, Abigail Miller( 11th Grade), Olivia Smith and Lyndsey Warner in the 400 freestyle relay

     

    Richard Jaramillo, Judah Weismer, Jack Schell and Connor Bowen in the 400 freestyle relay

     

GIRLS SWIM TEAM TCC SHOWCASE - 1ST PLACE!

  • Coach Tubb

    Girls Team placed 1st at  the

    Tri County Conference Showcase Meet for the 2nd consecutive year!

    Our Boys Team placed 3rd!

     

    Swim TCC 20

    1st place finishers were

    Olivia Smith, Abigail Miller, Abigail Miller,

    and Lyndsey Warner in the 200 Medley relay

    Lyndsey Warner in the 50 Freestyle

    Olivia Smith in the 100 backstroke

    Richie Jaramillo in the 100 backstroke

    Abigail Miller (11th) won the 100 breast stroke and broke the meet record

    Lyndsey Warner, Jenna Sprigman, Olivia Smith, and Abigail Miller (11th) in the 400 freestyle relay and broke the meet record.

     

    DIVING

    Divers 1.30.20

    Kelsey Tirpack placed 1st , Colon Hickey placed 2nd

     

    WINTER TRACK BOYS

    WT Boys

    4x800 team of Chris Nelson, Ethan Bentley,

    Kyle Rakitis, and Stone Caraccio

    for winning the prestigious Dr. Sander Invitational

    in a school record and US #1 time of 7:52.76!

    Stone Caraccio closed with a time of 1:53.26!

     

    WINTER TRACK GIRLS

     WT Girls

    4x800 team of Skye Robinson, Emily Pierontoni,

    Aubrey Pierontoni, and Allison Pierontoni for placing 3rd at the prestigious Dr. Sander Invitational

    in a school record and US #7 time of 9:26.65!

    Allison Pierontoni closed with a time of 2:15.24

     

    UNIFIED PHYSICAL EDUCATION CLASS

    Unified PE      Wrest Officials

    THANK YOU to our UNIFIED PHYSICAL EDUCATION CLASS

    for making the gift bags for NJSIAA Officials Appreciation Week!

     

ALEX ODOM - DUNK OF THE YEAR!

  • Our DANCE TEAM participated in the 1st ever competition at Montclair State University!

    The team placed 2nd in the Jazz and Hip-Hop routine!

     

    BOYS SWIMMING captured the Tri County Conference Royal Division Championship!

    Gamble pays off for Kingsway boys swimming in tie with GCIT!
    nj.com/highschoolspor…

     

     

  • Colin Hickey, Kelsey Tirpack and Natalie Mueller qualified

    for the New Jersey State Diving Championships on 1/23/2020!

     

    Members of our Dive Team participated and placed

    in the Dive Championship Meet at GCIT on 1/16/2020!

     

    Colin Hickey & Kelsey Tirpack – 2nd place

    Natalie Mueller-  4th place

    Madelyn Kai Meyers– 5th place

     

     

WINTER TRACK 2019-2020 - MILLROSE GAMES!

  • wt 4X800

    WINTER TRACK 4x800 team of

    Ethan Bentley, Kyle Rakitis,

    Stone Caraccio & Finn Campbell

    ran a time of 7:55.3 to qualify for the Millrose Games.

    This time is the current #1 time in the US!

     

    wt 4X400

    WINTER TRACK 4x400 team of Mike Williams, Stone Caraccio,

    Jeff Heineman & Finn Campbell also qualified for the prestigious Millrose Games!

  • Students signed their National Letter of Intent for Class of 2020!

     

    ABIGAIL BROWN, field hockey scholarship to Lehigh University!

    TAYLOR CAMPAGNA,  softball scholarship to Millersville University!

    ALEX ODOM,  football scholarship to Temple University!

     

POST SEASON FALL HONORS

  • Boys Cross Country – SJ Times Team of the Year!

    Girls Cross Country – SJ Times Team of the Year!

    Caitlin Hess – SJ Times Cross Country Coach of the Year!

    Allie Pierontoni – SJ Times Runner of the Year!

    Tori Griffiths – SJ Times Field Hockey Player of the Year!

    Sean Fatiga – Tri County Conference Soccer Player of the Year!

     

     All Boys State Soccer selections!

    BS All state 19  

    Left to Right:

    Conrad Cliver - SJ All State Honorable Mention

    Jason Grandizio - SJ All State 3rd Team

    Sean Fatiga - SJ All State 1st Team

    Jeff Heineman - SJ All State 1st Team

    Chris Spicer - SJ All State Honorable Mention

     

    SOUTH JERSEY SOCCER COACHES ASSOCIATION ALL SOUTH JERSEY!

    ALL SJ 1       ALL SJ 3

     

    Coach J. Green

    Jason Grandizio - All SJ 3rd Team

    Jeff Heineman - All SJ 2nd Team

    Sean Fatiga - All SJ 2nd Team

    Stephanie Martelli - All SJ 3rd Team

    Coach B. Alvaro 

GO DRAGONS!

SOUTH JERSEY GROUP IV STATE CHAMPIONS!

  • GCC SJ 19

    GIRLS CROSS COUNTRY TEAM captured the 

    South Jersey Group IV Championship!

    They destroyed the course record at Delsea with an

    average time of 18:57 winning their 5th straight championship!

     

    BOYS CROSS COUNTRY TEAM

    placed 3rd at the South Jersey meet!

    Both teams advance to States!

     

    fb ob 19

    The Varsity Football team won their playoff game vs Old Bridge

    on Friday, November 8, 2019, with a score of 32-7and will travel

    to Toms River North this Friday, November 15, 2019

    for a 7:00pm semifinal game!

     

    GVB 19  

    Our Girls Volleyball team won the South Jersey Volleyball

    Officials Association Sportsmanship Award for 2019!

     

     

     

  •  

    Namar Winfrey and Elias Collins were honored at the

    Touch Down Club of SJ as October’s Football Players of the Month!

    Our Senior Cheerleaders were also recognized for all

    their hard work and support of our teams!

     

     

TRI COUNTY CONFERENCE ROYAL DIVISION CHAMPS & GLOUCESTER COUNTY CHAMPS 2019!

  • BG XC 19  

    Our BOYS & GIRLS CROSS COUNTRY TEAMS

    won the Tri County Conference Royal Division Championships

    Gloucester County Championships!

    Ashlynne Burke placed 1st with a time of 19:16.47 at Gloucester County meet

    and placed 1st overall with a time of 18:58.55 at TCC meet!

    It’s the 5th straight title for the girls and 3rd straight for the boys!

     

    F Hockey 19  

    FIELD HOCKEY is currently 17-0-1 and captured the

    Tri County Conference Royal Division Championship!

     

    G Soccer 19  

    GIRLS SOCCER won the Tri County Conference Royal Division Championship!

     

    Unified PE 19  

    THANK YOU to our UNIFIED PE CLASS for making the gift bags for Officials Appreciation Week!

     

  • THANK YOU to all our Athletes, Marching Band, Coaches, and Staff

    that attended the 13th Annual Dragon Run!

    It was a great turn out once again!

FOOTBALL CAPTAIN'S LUNCH 2019!

  • TD Football

    Our Football captains were honored at the 

    SJ Touch Down Club!

    Alex Odom, Dennis Lee, Dalton Menasion, James Gardler,

    Zach Schneider & Anee Kumar

     

    DANCE TEAM 

    Dance Team

    Great performance last week by our new Dance Team!

    Check them out at halftime during our football games!

     

     

    BOYS SOCCER

    FR BS

     

    Our incoming Freshmen team - Coached By Dave Stanton and Daniel Rival

    won the Glassboro County Summer Soccer League (GCSSL) JV division in Penalty Kicks. 

     

    FR BS - 2  

     

    Our "Varsity" team made it to the Championship game as well

    (19 teams - losing to Clearview in Final) and then went the Championship Game

    in the High School Player Development Tournament (16 teams - losing to Delran in the Final)

  • Sam Allen, grade 11, placed 2nd in the 10km Racewalk

    at the USATF U20 Outdoor Championships in Miramar, Florida.

    This earned Sam a place on the USATF U20 National Team and

    he will be traveling to San Jose, Costa Rica in a few weeks to

    compete at the U20 Pan Am Games. Sam will also be representing the USA

    in August 2019 for the USA vs. Canada Racewalk event that will take place

    in Philadelphia.

    Access link below to see Sam's interview from the race.

    https://www.runnerspace.com/gprofile.php?mgroup_id=44531&do=videos&video_id=278984

Kingsway Twitter 2019-2020